Jdi na obsah Jdi na menu
 


Flamenco vs. Jazz

4. 3. 2007

Řada odborníků  tvrdí, že flamenco je největším přínosem Španělska ke světové kultuře dvacátého století. Srovnávají ho s jazzem, s nímž má flamenco mnoho společného.

ObrazekFlamenco i jazz vycházejí z tradiční lidové hudby a mají podobnou historii. Oba hudební styly odolávají nátlaku zvenčí a snahám o zaškatulkování do notového záznamu a harmonie klasické nebo folklorní hudby. I když se Manuel de Falla (Noci ve španělských zahradách) nebo Michail Ivanovič Glinka (Noc v Madridu) či další skladatelé hodně snažili, zjistili, že je téměř nemožné flamenco zaznamenat do notové partitury. Existuje jen málo skutečných znalců, jimž se podařilo do podstaty flamenca proniknout. Je zajímavé, že značný počet obyvatel Pyrenejského poloostrova zůstává ke flamencu lhostejný.

Dnes je flamenco nepochybně v módě a začíná ovlivňovat i jiné hudební styly. Vášniví puristé flamenca, kteří by nepřipustili jeho sebemenší znesvěcení, a ti, jimž je flamenco v podstatě lhostejné, jsou přinejmenším zajedno v tom, že flamenco je velmi osobitým uměleckým výrazem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muj názor

(fíla, 30. 1. 2013 18:57)

ŘÍKATE UPLNÍ SRAČKY